февруари 13, 2025

На какви обезщетения имате право при трудова злополука

Неприятните инциденти са ежедневие. Било то вкъщи или на работа, никой от нас не знае какво ще му се случи в следващата минута. Понякога човек е само изплашен от случващото се. Но не са никак малко случаите, когато се стига до леки или по-сериозни наранявания. Ако случилото се попречи на пострадалия да ходи на работа, на него му се полагат обезщетения. Какви са те и как да разграничите трудова от битова злополука, ще научите в днешната ни статия.

Кога можем да говорим за трудова злополука

Няма как да си говорим за трудова злополука, без да изясним обстоятелствата, при които един инцидент се класифицира като такъв. Накратко, трудовата злополука е злополука, която се е случила по време на работа или във връзка с нея. Тя може да стане причина за телесни повреди, увреждане на здравето, а понякога – дори и смърт на служителя. Когато това събитие настъпи, всеки работник и служител има право на обезщетение. По този начин се компенсират вредите, които са му причинени.

За трудова злополука се счита и тази, която е станала по време на обичайния път до и от: мястото, където живеете; мястото, където се храните; мястото, където получавате трудовото си възнаграждение. Тоест трудовата злополука настъпва от момента на напускането на дома ви до момента на прибирането отново в него. Стига това да е свързано по някакъв начин със служебните ви задължения.

Какви обезщетения  се полагат при трудова злополука

В случай, че е налице трудова злополука, на пострадалия се полага обезщетение. Те са различни по вид и зависят от тежестта на инцидента и последиците от него.

Парично обезщетение за временна неработоспособност се изплаща на работника, докато той е в болничен и не може да работи. Размерът и продължителността на обезщетението зависят от степента на увреждане и трудовото възнаграждение на служителя до този момент.

Обезщетение за трайна нетрудоспособност се изплаща в случай, че работникът е получил по-трайно увреждане, което за дълго ще го възпрепятства да работи. Неговият размер също се определя спрямо степента на увреждане и размера на трудовото възнаграждение.

Обезщетението за смърт се изплаща на наследниците на пострадалия, ако смъртта му е резултат от трудова злополука. Размерът на това плащане се определя от закона.

Обезщетение за медицински разходи се полага на всяко пострадало при трудова злополука лице. На работника се изплащат средствата, които той е заплатил за лечение и рехабилитация впоследствие.

Как се получава обезщетение при трудова злополука

За да получи полагаемото му се обезщетение за трудова злополука, пострадалият трябва да подаде заявление до своя работодател или до съответния държавен орган. В заявлението се посочват всички обстоятелства около инцидента. Към него се прилагат и всички необходими документи. В закона е определен срок, в който работодателят е длъжен да разгледа документите и да изплати обезщетението. Не са никак малко случаите, в които работодателят отказва да изплати обезщетението. Не са никак малко и онези, при които работникът е недоволен от неговия размер. И в двата случая потърпевшият може да се обърне към съда за изясняване на ситуацията.

Нуждаете се от допълнителна помощ – нашите експерти са на ваше разположение

След претърпяване на трудова злополука голяма част от хората се чувстват объркани. Първоначалният шок бива заменен с тичане по болниците. Така много хора се увличат и макар и неволно, изпускат срока, в който трябва да бъде подадено заявлението. Не са и никак малко случаите на некоректни работодатели, които опитват да заобиколят закона.

За да не изпадате в някоя от посочените ситуации, потърсете компетентна правна помощ. Днес това е лесно – съществуват редица компании, които ще ви съдействат от момента на трудовата злополука до получаването на справедливото за нея парично обезщетение. Достатъчно е само да запознаете специалистите със случая си и да им предоставите необходимите документи. Благодарение на тяхното съдействие, вие ще получите пълния размер на обезщетението, което ви се полага.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram